piątek, 30 czerwca 2017

A jak Ty dbasz o środowisko?

Chyba nikogo nie muszę przekonywać jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Niestety wielu z nas cały czas wydaje się, że nasze działania nie mają znaczenia i jednostkowo nic nie jesteśmy w stanie zmienić. Jest to bardzo błędne podejście, jeżeli każdy z nas wprowadzi kilka dobrych nawyków do swojego życia to efekty będą widoczne w krótkim czasie.Marka Yves Rocher zaprosiła mnie do podzielenia się z Wami moimi sposobami na dbanie o środowisko. Nie będą to rewolucyjne i czasochłonne metody, lecz takie które bez większych wyrzeczeń pozwolą Wam zaangażować się w dbanie o otaczającą nas naturę. Najprostszym sposobem jest segregowanie śmieci, recykling papieru chroni aż 17 drzew przed wycięciem przy produkcji każdej tony, a recykling szkła zmniejsza zanieczyszczenie powietrza o 14-20%. Bez najmniejszych problemów możecie kupić kosze na śmieci, które ułatwią Wam to zadanie. Jak często zdarza Wam się zabierać na zakupy wielorazowe torby? Stosowanie ich jest kolejnym prostym sposobem na dbanie o środowisko. Jedna plastikowa torebka średnio służy nam przez zaledwie kilkadziesiąt minut, a rozkłada się przez około 400 lat! Czy nie lepiej jest mieć w zanadrzu tkaninową, wytrzymałą torbę?


Kolejnym sposobem jest ograniczanie zużycia wody, zrezygnujmy z kąpieli na rzecz szybkich pryszniców, a pralkę nastawiajmy dopiero, gdy mamy pełen bęben. Równie ważne jest każdorazowe gaszenie światła i urządzeń elektrycznych, gdy z nich nie korzystamy oraz skręcenie kaloryferów. Ograniczajmy też zużycie papieru. Poproście firmy o wysyłanie faktur elektronicznych oraz zrezygnujcie z otrzymywania wyciągów bankowych. Zamiast książek w wersji papierowej wybierzcie ebooki albo wypożyczajcie je z biblioteki. Zabierzcie do pracy swój ulubiony kubek, który nie tylko sprawi, że kawa i herbata będą lepiej smakować, ale także pozwoli zredukować ilość zużytych jednorazowych papierowych lub plastikowych kubeczków. Ograniczcie prędkość i zadbajcie o stan Waszego samochodu. Odpowiedni dobór opon, dobrej jakości olej, pusty bagażnik oraz spokojna jazda umożliwią Wam redukcję zużycia paliwa nawet o 25%. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przerzucenie się na rower w ciepłe miesiące. Dzięki tym prostym krokom nie tylko zadbacie o środowisko, ale również zaoszczędzicie sporo pieniędzy!


Bardzo ważnym elementem jest wspieranie firm, które dbają o środowisko. Wybierajcie lokalnych sprzedawców warzyw i owoców, a także marki, które aktywnie angażują się w ochronę natury. Wraz z marką Yves Rocher miałam okazję w zeszłym roku sadzić drzewka, moje po roku może nie zachwyca swoim rozmiarem, ale wiem, że za kilkanaście lat będzie nie tylko ozdobą ogródka, ale zadba również o czystość powietrza, a może nawet zostanie nowym domem dla żyjących w okolicy ptaków. W 1991 roku została powołana do życia Fundacja Yves Rocher, która ma na celu wspierać bioróżnorodność na całym świecie. Jej najważniejszą inicjatywą jest program „Sadzimy dla dobra planety”, w ramach którego do tej pory zostało zasadzone prawie 70 milionów drzew na całym świecie, a do 2020 roku planowanie jest posadzenie 100 milionów. W Polsce Fundacja działa od 2010 roku i przez ten czas posadziła przeszło 350 000 drzew, a w tym roku posadzi kolejne 50 000, znajdziecie je między innymi w Sędziszowie, Rybniku czy Parku Narodowym Gór Stołowych. Marka Yves Rocher dodatkowo wspiera kobiety, badaczy oraz fotografów zaangażowanych w ochronę środowiska.


Marka Yves Rocher nie ogranicza się jednak tylko do sadzenia drzew, a dobro środowiska ma na uwadze w trakcie projektowania i opracowywania formuł swoich kosmetyków oraz w trakcie ich produkcji. Od 2010 roku zredukowała emisję CO2 o 10% w skali rocznej, a zużycie wody aż o 21%. Nie wykorzystuje roślin modyfikowanych genetycznie, a także dba o transparentność źródeł pochodzenia surowców. Unika stosowania składników syntetycznych, tj. polietylenowych cząsteczki peelingujące oraz silikonów pieniących się ze względu na ich szkodliwy wpływ na środowisko. Wszystkie żele pod prysznic i szampony mają formuły łatwo ulegające biodegradacji, aby chronić ekosystemy wodne. Opakowania marki Yves Rocher mają zmniejszoną wagę i są tworzone z surowców z odzysku, aby ograniczyć zużycie zasobów odnawialnych. Najnowsze tuby mają aż 25% mniej plastiku, a kremy do twarzy pakowane są w szklane słoiczki idealnie nadające się do recyklingu. Nie zawierają dodatkowych ulotek - wszystkie istotne informacje zawarte są na wewnętrznej stronie kartonika. Do produkcji kartoników wykorzystywany jest papier z drewna pochodzącego z kontrolowanych upraw, aby zapobiegać niszczeniu lasów. Co niezwykle ważne marka nie testuje na zwierzętach.


W tym roku marka poszła o krok dalej w dbaniu o środowisko i stworzyła Żel od mycia ciała o 4 razy bardziej skoncentrowanej formule składającej się w 97% ze składników pochodzenia naturalnego. Jego tajemnicą jest opatentowana struktura złożona z blaszkowatych warstw, która mimo 4 razy mniejszemu rozmiarowi umożliwia nam wzięcie aż 40 kąpieli! Konsystencja przypominająca nektar, w kontakcie z wodą ulega przemianie, powiększa swoją objętość i zamienia się w przyjemną, lekką piankę. Marka Yves Rocher to nie tylko przełomowe formuły dbające o środowisko, ale także przepiękne zapachy. W przypadku Skoncentrowanego żelu do wyboru mamy wersję relaksującą na bazie olejku petitgrain, energetyczne mango i kolendrę oraz zmysłową wanilię.


Mam nadzieję, że dzisiejszy post zachęci Was do wprowadzenia dobrych nawyków do Waszego życia i od dziś postaracie się jeszcze bardziej dbać o dobro naszego środowiska. Zachęcam Was również do przyjrzenia się asortymentowi marki Yves Rocher, a także wypróbowania najnowszych skoncentrowanych żeli pod prysznic. Koniecznie podzielcie się w komentarzach Waszymi sposobami na dbanie o środowisko!

39 komentarzy

 1. Staram się wprowadzać jak najwięcej tych nawyków w życie, chociaż wiadomo jak jest nie zawsze mi się udaje ..
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kochana swoją drogą piękne zdjęcia :) :*
  Bardzo ciekawy, naukowy post :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Robię na co dzień większość rzeczy, które opisujesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. tak, od dawna stosuję do większości tych zasad :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja czesto korzystam z toreb po kilka - kilkanascie razy! :) Bo nie lubie ich ciagle kupowac, ale zazwyczaj -jesli nie zapomne- zabieram ze soba te materialowa. Najlepiej sie je nosi!

  OdpowiedzUsuń
 6. Staram się dbać o środowisko, z wymienionych najtrudniej mi przerzucić się z relaksujących kąpieli na szybki prysznic ;p

  OdpowiedzUsuń
 7. lubie ich kosmetyki ;) super zdjęcia ;) Morze <3 :D a co do ochrony środowiska to się staram dbać ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że firma tak się angażuje. No właśnie w jednostce siła a większość osób jednak odwraca głowę, uważa, że ich to nie dotyczy. Każdy skupia się na tym by wybudować dom, wyjechać na wakacje lub spłodzić potomka, ale nie myślą o tym, że ich dzieci nie będą miały czystej wody, powietrza a większość gatunków zwierząt będzie już tylko wspomnieniem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Staram się nigdy nie brać jednorazowych reklamówek w sklepach - to duża oszczędność i dla kieszeni (bo przecież to niby tylko 5 czy 10 gr, ale za każdym razem jak się bierze to się uzbiera tego trochę) i dla środowiska. Nie wiedziałam, że marka Yves Rocher tak dba o środowisko, to im się chwali! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie biorę reklamówek, segreguje śmieci, biorę prysznic - chociaż przyznaję, że raz na jakiś czas kąpiel również :)
  Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. YR na tyle na ile znam-uwielbiam! super z tym sadzeniem drzew, to się chwali ;) wodę i prąd staram się na maksa oszczędzać, z papierowych faktur dawno zrezygnowałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. tak czytam Twój wpis i łapię się na tym, że dbam o środowisko nawet o tym nie wiedząc właśnie poprzez takie drobne rzeczy jak otrzymywanie faktur drogą mailową zamiast papierową czy dojeżdżanie do pracy rowerem, a nie autem;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dbanie o dobro planety powinno być dla nas priorytetem!
  Ale nie zgodzę się ze zdaniem "Unika stosowania składników syntetycznych, tj. polietylenowych cząsteczki peelingujące oraz silikonów pieniących się ze względu na ich szkodliwy wpływ na środowisko" - mam w zapasie peeling do cery mieszanej, który, mimo fajnego początku, pod koniec składu ma polietylen :/

  OdpowiedzUsuń
 14. Markę Ives Rocher bardzo lubię, piękna ta inicjatywa:)
  Moje działania w kwestii dbania o środowisko to oszczędzanie prądu, staram się nie zapalać światła niepotrzebnie w pomieszczeniach, gdzie nikogo nie ma;), również najczęściej biorę prysznic zamiast kąpieli, z pralką też tak mam, że napełniam na maksa, albo korzystam z opcji eko;). Staram się nie marnować papieru w pracy itd.I pewnie jeszcze trochę innych by się znalazło;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie mogłam skupić sie na czytaniu wpisu po tym jak zobaczyłam twoje wielokolorowe paznokcie :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawe są te zele, ja zawsze używam wielorazowych toreb. Częściej biorę prysznic niż kąpiel, ale trudno byłoby mi zupełnie zrezygnować z kąpieli.

  OdpowiedzUsuń
 17. Fajna inicjatywa, niestety ludzie nie zdają sobie sprawy z tego co robią. Nie raz, nie dwa zbierałam bluetki i puszki w lesie i wyrzucałam je do kosza za innych..

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja segreguję śmieci i staram się być oszczędna w używaniu wody , papieru czy prądu.Po raz pierwszy słyszę o tym skoncentrowanym żelu, wygląda bardzo obiecująco :-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ekologiczna torba na zakupy, oszczędzanie prądu i wody, segregowanie śmieci to wręcz codzienność, ale niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, kiedy za kimś trzeba posprzątać, bo na łonie natury, czy to w lesie, czy nad jeziorem, czy w górach, prócz zbierania " wrażeń " mnóstwo! ( nadal mnóstwo ) osobników zostawia po sobie syf. Ciekawa jestem, czy byłoby miło podziwiać to piękno brodząc po kolana w śmieciach? Mentalność ludzka to nadal najgorszy wróg ekologii...

  OdpowiedzUsuń
 20. mój brat tak mnie wytrenował, że dbanie o środowisko weszło mi w nawyk;)

  OdpowiedzUsuń
 21. No właśnie ja wprowadziłam u siebie nawyk noszenia przy sobie wielorazowej torby i nie biorę ze sobą już tych wszystkich jednorazówek, a poza tym okropnie denerwuję się jeśli ktoś z moich znajomych to robi. W tej kwestii jestem straszną jędzą :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Większość z tych nawyków wprowadziłam w życie :)
  Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 23. KOjarze firme Yves Rocher, ale nie wiedziałam, ze tak zajmuje się dbaniem o środowisko <3

  OdpowiedzUsuń
 24. Co do prania, to ja też zawsze jak najbardziej oszczędnie. I wcielam w życie wiele nawyków z wymienionych przez ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 25. Co do prania, to ja też zawsze jak najbardziej oszczędnie. I wcielam w życie wiele nawyków z wymienionych przez ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Staram się dbać o środowisko, ale nie ukrywam, że część rzeczy u mnie kuleje, jak segregowanie śmieci.

  OdpowiedzUsuń
 27. No cóż - widziałam podobną informację o marce YR na innym blogu.
  Co do opakowań - cieszę się z ich filozofii. Jednak jeśli chodzi o składy - są mocno "przekoloryzowane" ;) Znam nasze rodzime marki, które w o wiele niższych cenach podają nam na tacy produkt wypakowany składnikami aktywnymi od stóp do głów. Zapoznając się z wieloma produktami YR nie przeżyłam takiego składowego "wow" :)
  Kilka ich kosmetyków bardzo mi odpowiadało jednak znaczącą rolę odgrywał w tym piękny zapach danego kosmetyku. Teraz na sam zapach już nie lecę ;D

  OdpowiedzUsuń
 28. To straszne, jak mało ludzi dba o środowisko. Przecież to MY w nim żyjemy.. :)

  www.wkrotkichzdaniach.pl

  OdpowiedzUsuń
 29. Jasne, że dbam! Ps. Cudne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 30. mam waniliowy żel z tej serii i lubię go choć z YR najbardziej lubię lakiery do paznokci

  OdpowiedzUsuń
 31. Staram się dbać o środowisko. :-) Zdjęcia są super!

  OdpowiedzUsuń
 32. Dbam o środowisko jak mogę! Genialne fotki, takie klimatyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 33. na co dzień staram się stosować do tych wskazówek :) poza oczywistym pozytywnym wpływem na środowisko takie dobre nawyki to korzyść dla nas- naszego zdrowia i portfela ;)

  OdpowiedzUsuń
 34. Plastikowych reklamówek już od dawna nie biorę, bo mam torby z bawełny na zakupy. Nie kupuje też wody mineralnej w butelkach plastikowych.

  OdpowiedzUsuń
 35. fajny wpis :) robisz piekne zdjecia juz dawno przeczucilam sie na ksiazki z biblioteki zamiast kupowac nowe :)

  OdpowiedzUsuń
 36. u mnie tematem nr jeden jest teraz segregacja śmieci. Przyznam się, że czasem wrzucę plastik do zmieszanych, takie małe grzeszki. Ale jak widzę torbę butelek PET w zmieszanych to krew mnie zalewa, bo takich grzechów nie popełniam. Inna sprawa, że kosze na segregowane pod moim blokiem są w tak opłakanym stanie, że czasem myślę toalety publiczne mają w sobie mniej bakterii niż oblepione wszystkim pojemniki... i weź tu bądź dobrym :D.

  OdpowiedzUsuń
 37. Świetny wpis kochana! Zgadzam się z Tobą, że każdy z nas poprzez drobne zmiany jest w stanie przyczynić się do dbałości o środowisko. Czasami ciężko jest nam jednak pamiętać o nawet tych drobnych rzeczach jak właśnie gaszenie światła czy ograniczenie używania wody.

  P.S. Nigdy nie używałam kosmetyków tej marki, ale wiele wpisów skutecznie mnie do niej przekonuje :)

  Ściskam!

  www.makesitsimple.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za wszystkie komentarze!

TOP